wtorek, 16 czerwca 2009

Przetarg nieograniczony

Zob. Internetowy Informator Prawny

PRZETARG NIEOGRANICZONY, JEGO CEL ORAZ PODSTAWOWE CZYNNOŚCI ZAMAWIAJĄCEGO ZWIĄZANE Z PRZEPROWADZENIEM TEGO TRYBU POSTĘPOWANIA O ZAMÓWIENIE PUBLICZNE. Art. 39 i nast. Pzp.

Przetarg nieograniczony = tryb udzielenia zamówienia, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy.

Jest to, obok przetargu ograniczonego podstawowy tryb udzielania zamówienia publicznego.

I. Wszczęcie postępowania - ogłoszenie o zamówieniu.
Zamawiający wszczyna postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego, zamieszczając ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na własnej stronie internetowej. Ogłoszenie o zamówieniu, odpowiednio zamieszczane lub publikowane w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie zamawiającego, na stronie internetowej nie może zostać
zamieszczone lub opublikowane przed dniem jego zamieszczenia w BZP lub przed dniem jego przekazania UOPWE. (W przetargu nieograniczonym zaproszenie wykonawców do udziału w postępowaniu następuje poprzez ogłoszenie. Dzień zamieszczenia ogłoszenia jest data formalnego wszczęcia postępowania, od którego należy liczyć wszelkie terminy, w tym termin składania ofert i terminy wnoszenia protestów.)

II. Przekazanie SIWZ W postępowaniu w trybie przetargu nieograniczonego, niezależnie od wartości zamówienia, zamawiający ma obowiązek sporządzić SIWZ.

SIWZ udostępnia się na stronie internetowej od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu do upływu terminu składania ofert. Wykonawcy mogą też wystąpić z wnioskiem do zamawiającego o przekazanie SIWZ. Specyfikacja winna być przekazana wykonawcy niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni od dnia otrzymania wniosku przez zamawiającego.

III. Termin składania ofert Przepisy ustawy określają minimalny termin jaki zamawiający powinien wyznaczyć dla wykonawców na złożenie oferty. Długość tego terminu uzależniona jest od wartości zamówienia. Liczenie terminu rozpoczyna się z dniem zamieszczenia ogłoszenia w siedzibie zamawiającego. Zamawiający przy określaniu terminu winien podać także godzinę, do której w ostatnim dniu przyjmowane będą oferty.

IV. Żądanie wniesienia wadium Zamawiający żąda od wykonawców wniesienia wadium, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp. Jeżeli wartość zamówienia nie przekracza tych kwot, zamawiający może żądać od wykonawców wniesienia wadium. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.

Wadium może być wnoszone w szczególności w pieniądzu, poręczeniach lub gwarancjach bankowych. Wadium wniesione w pieniądzu zamawiający przechowuje na rachunku bankowym.

V. Ocena ofert Na podstawie złożonych ofert zamawiający dokona oceny zarówno spełniania warunków udziału w postępowaniu, jak również oceny merytorycznej ofert.

Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl