wtorek, 16 czerwca 2009

Jawność dokumentów

Zob. Internetowy Informator Prawny

ZAKRES JAWNOŚCI INFORMACJI ZAWARTYCH W DOKUMENTACH ZW. Z POSTĘP. O ZAMÓWIENIE PUBL.

Postępowanie o udzielenie zamówienia jest jawne. Zamawiający może ograniczyć dostęp do informacji związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia tylko w przypadkach określonych w Ustawie (art.8).

Ustawa daje podstawy do ubiegania się o udostępnienie informacji związanych z postępowaniem. Jednocześnie przepis art. 8 oznacza pr. do wyciągania konsekwencji wobec osób naruszających zasadę jawności w postępowaniu o zamówienie publiczne. Konsekwencje te mogą być wyciągane na podstawie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, jeżeli zamawiający podlega przepisom tej ustawy.

Wobec czynności zamawiającego naruszających zasadę jawności można wnieść środki odwoławcze przewidziane przepisami o zamówieniach publicznych.

W trakcie trwania postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający sporządza pisemny protokół postępowania o udzielenie zamówienia, a oferty, opinie biegłych, oświadczenia, zawiadomienia, wnioski i inne dokumenty i informacje składane przez zamawiającego i wykonawców oraz umowa w sprawie zamówienia publicznego stanowią załączniki do protokołu.

Obowiązek sporządzania protokołu postępowania jest jednym z przejawów zasady jawności zamówień publicznych

Ograniczeniem w zakresie jawności jest możliwość zastrzeżenia przez wykonawcę (nie później niż w terminie składania ofert) że nie mogą być udostępniane informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do publicznej wiadomości informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Prawo zamówień publicznych nie zezwala jednak wykonawcy na zastrzeżenie informacji, które są odczytywane podczas otwarcia oferty, to jest: nazwa i adres wykonawcy, cena oferty, termin wykonania zamówienia, okres gwarancji oraz warunki płatności.

W sytuacji, gdy wykonawca zastrzega w ofercie informacje, które nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa, oferta taka podlega odrzuceniu jako niezgodna z ustawą. Odrzuceniu powinna podlegać w szczególności oferta, w której wszystkie informacje zostały uznane przez wykonawcę jako stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa.

W celu zapewnienia dostępu do informacji i dokumentów zebranych w trakcie trwania postępowania rozporządzenie w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przewiduje, iż zamawiający umożliwia w swojej siedzibie sporządzanie kserokopii lub odpisów z protokołu wraz z załącznikami. Ponadto na wniosek wykonawcy zamawiający zobowiązany jest przesłać kopię protokołu.

Prawo zamówień publicznych przewiduje jawność umów w sprawach zamówień publicznych, przy czym udostępnienie tych umów odbywa się na zasadach określonych w przepisach o dostępie do informacji publicznej.

Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

Zob. Urząd Zamówień Publicznych

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl