wtorek, 16 czerwca 2009

Przetarg ograniczony

Zob. Internetowy Informator Prawny

PRZETARG OGRANICZONY W POSTĘPOWANIU O ZAMÓWIENIE PUBLICZNE (CHARAKTERYSTYKA TRYBU, ETAPY POSTĘPOWANIA, TERMINY). Art. 47 i nast. Pzp.

Przetarg ograniczony = w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, a oferty mogą składać wykonawcy zaproszeni do składania ofert, po ich weryfikacji na etapie oceny wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Jeden z 2 podstawowych (obok przetargu nieograniczonego) trybów udzielenia zamówienia, może być zastosowany w każdym przypadku.

Etapy postępowania:

I etap – wszczęcie postępowania przez zamieszczenie ogłoszenia zamawiającego o zamówieniu – w odpowiedzi zainteresowani wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu wraz z oświadczeniem o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, a jeżeli zamawiający żąda dokumentów potwierdzających ich spełnienie, także te dokumenty,

II etap – dokonanie przez zamawiającego oceny spełnienia warunków przez wykonawców i zaproszenie wykonawców spełniających warunki do złożenia oferty.

III etap – złożenie ofert,

IV etap – ocena złożonych ofert i wybór oferty najkorzystniejszej.

I etap Przetarg ograniczony rozpoczyna się zamieszczeniem ogłoszenia w siedzibie zamawiającego w miejscu publicznie dostępnym oraz na stronie internetowej zamawiającego.

Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza od progów unijnych (kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp) zamawiający zamieszcza ogłoszenie w Biuletynie Zamówień Publicznych, jeżeli równa lub wyższa – przekazuje ogłoszenie Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

Terminy składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

  1. Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza od progów unijnych, zamawiający w ogłoszeniu o zamówieniu wyznacza termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu, z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia wymaganych dokumentów, z tym że termin ten nie może być krótszy niż 7 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.
  2. Jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne, termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym nie może być krótszy niż:
  3. 30 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, drogą elektroniczną zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej określonej w dyrektywie;
  4. 37 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, w inny sposób niż określony w pkt a.
  5. Jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, zamawiający może, w przypadkach, o których mowa w pkt. 2), wyznaczyć krótszy termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym, jednak nie krótszy niż:
  6. 10 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, drogą elektroniczną zgodnie z formą
    i procedurami wskazanymi na stronie internetowej określonej w dyrektywie;
  7. 15 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich faksem.

    II etap O wynikach oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu i otrzymanych ocenach spełniania tych warunków zamawiający niezwłocznie informuje wykonawców, którzy złożyli wnioski o dopuszczeniu do udziału w postępowaniu.

    Zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, w liczbie określonej w ogłoszeniu, zapewniającej konkurencję, nie mniejszej niż 5 i nie większej niż 20. Jeżeli liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, jest większa niż określona w ogłoszeniu, zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców, którzy otrzymali najwyższą ocenę spełniania tych warunków, a jeżeli liczba ta jest mniejsza niż określona w ogłoszeniu, zamawiający zaprasza do składania ofert wszystkich wykonawców spełniających te warunki.

    Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest przekazywana dopiero wraz z zaproszeniem do składania ofert, przy czym w specyfikacji tej pomija się warunki podmiotowe i żądania złożenia dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu (kwalifikacja wykonawców dokonana na etapie oceny wniosków).

    Do tego trybu stosuje się przepisy o wadium jak przy przetargu nieograniczonym.

    III etap Termin składania ofert:

  8. Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza progi unijne, zamawiający wyznacza termin składania ofert, z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty, z tym że termin ten nie może być krótszy niż 7 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert dla dostaw lub usług i nie krótszy niż 14 dni dla robót budowlanych.
  9. Jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne, termin składania ofert nie może być krótszy niż 40 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert.
  10. W przypadku, o którym mowa w pkt. 2), zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert nie krótszy niż 36 dni, jeżeli informacja o tym zamówieniu została zawarta we wstępnym ogłoszeniu informacyjnym dotyczącym zamówień planowanych w terminie 12 m-cy, przekazanym lub zamieszczonym w profilu nabywcy co najmniej na 52 dni przed dniem przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.
  11. Jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, zamawiający może w przypadkach, o których mowa w pkt. 2), wyznaczyć krótszy termin składania ofert, z tym że termin ten nie może być krótszy niż 10 dni.

    Zamawiający może wyznaczyć termin, o którym mowa w pkt. 2, krótszy o 5 dni, jeżeli udostępnia specyfikację istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych albo w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej do upływu terminu składania ofert.

    IV etap Ocena ofert i wybór oferty najkorzystniejszej zgodnie z kryteriami przewidzianymi w SIWZ. Zgodnie z art. 91a ustawy Pzp zamawiający może (jeśli przewidział to w ogłoszeniu o zamówieniu) po dokonaniu oceny ofert przeprowadzić w celu wyboru najkorzystniejszej oferty, jednoetapową aukcję elektroniczną (z wyjątkiem zamówień w zakresie działalności twórczej lub naukowej, a także jeżeli podawana w ofercie cena nie jest ceną ryczałtową) – aukcja ma charakter dogrywki między wykonawcami, którzy złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu. Jest możliwa jeśli złożono co najmniej 3 oferty niepodlegające odrzuceniu.

    Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

    Linki sponsorowane


    RADCA PRAWNY
    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl