wtorek, 16 czerwca 2009

SIWZ

Zob. Internetowy Informator Prawny

SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA (SIWZ) (WSKAZAĆ PODSTAWOWY ZAKRES TREŚCI ORAZ SPOSÓB JEJ KSZTAŁTOWANIA, ROLĘ I ZNACZENIE TEGO DOKUMENTU, ZASTOSOWANIE W POSZCZEGÓLNYCH TRYBACH, DOPUSZCZALNOŚĆ ZMIANY TREŚCI).

SIWZ jest podstawowym dokumentem przetargowym. Powinna jednoznacznie i wyczerpująco przedstawiać wszystkie informacje, niezbędne dla wykonawców do sporządzenia ofert odpowiadających potrzebom zamawiającego. Zamawiający jest obowiązany do sporządzenia SIWZ we wszystkich trybach postępowania oprócz zamówienia z wolnej ręki oraz licytacji elektronicznej. W każdym z trybów, w których SIWZ jest wymagana, udostępniana jest wykonawcom na innym etapie postępowania.

SIWZ od momentu jej udostępnienia jest wiążąca dla zamawiającego - jest on obowiązany do przestrzegania warunków w niej umieszczonych. Należy uznać, że SIWZ jest czynnością prawną powodującą powstanie zobowiązania po stronie zamawiającego, który jest związany swoim oświadczeniem woli co do warunków prowadzenia postępowania i innych elementów wymienionych w SIWZ.

SIWZ zawiera m.in.:

1)    nazwę (firmę) oraz adres zamawiającego;

2)    tryb udzielenia zamówienia;

3)    opis przedmiotu zamówienia;

4)    termin wykonania zamówienia;

5)    opis warunków udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków;

6)    wykaz oświadczeń i dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu;

7)    informacje o sposobie porozumiewania się zamawiającego z wykonawcami oraz przekazywania oświadczeń i dokumentów, a także wskazanie osób uprawnionych do porozumiewania się z wykonawcami;

8)    wymagania dot. wadium;

9)    termin związania ofertą;

10)    opis sposobu przygotowywania ofert;

11)    miejsce oraz termin składania i otwarcia ofert;

12)    opis sposobu obliczenia ceny;

13)    opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty, wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobu oceny ofert;

14)    informacje o formalnościach, jakie powinny zostać dopełnione po wyborze oferty w celu zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego;

15)    wymagania dot. zabezpieczenia należytego wykonania umowy;

16)    istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, ogólne warunki umowy albo wzór umowy, jeżeli zamawiający wymaga od wykonawcy, aby zawarł z nim umowę w sprawie zamówienia publicznego na takich warunkach;

17)    pouczenie o środkach ochrony prawnej przysługujących wykonawcy w toku postępowania o udzielenie zamówienia.

SIWZ przekazuje się nieodpłatnie, możliwe jest jednakże pobranie opłaty do wysokości jej druku oraz kosztów przekazania.

Zamawiający może udostępnić SIWZ na stronie internetowej nie wcześniej niż od dnia publikacji ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych albo Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej do upływu terminu składania ofert

Wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ.

1.    Zamawiający jest obowiązany niezwłocznie udzielić wyjaśnień, chyba że prośba o wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynęła do zamawiającego na mniej niż 6 dni przed terminem składania ofert, a w przypadku przetargu ograniczonego oraz negocjacji z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia - na mniej niż 4 dni przed terminem składania ofert. Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z dnia 18.12.2002 "Wyjaśnienia udzielane wszystkim oferentom w trybie odpowiedzi na pytania każdego z nich w zakresie odnoszącym się do SIWZ, stanowią rodzaj wykładni autentycznej wiążącej zamawiającego i uczestników przetargu; stanowią też rodzaj zmiany, jeżeli nie ma konieczności odmiennego lub uzupełniającego zmodyfikowania SIWZ".

2. Treść zapytań wraz z wyjaśnieniami zamawiający przekazuje wykonawcom, którym przekazał SIWZ, bez ujawniania źródła zapytania, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza na tej stronie.

3. Zamawiający może zwołać zebranie wszystkich wykonawców w celu wyjaśnienia wątpliwości dot. treści SIWZ, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, informację o terminie zebrania zamieszcza także na tej stronie; w takim przypadku sporządza informację zawierającą zgłoszone na zebraniu pytania o wyjaśnienie treści SIWZ oraz odpowiedzi na nie, bez wskazywania źródeł zapytań. Informację z zebrania doręcza się niezwłocznie wykonawcom, którym przekazano SIWZ, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza także na tej stronie.

4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamawiający może w każdym czasie przed upływem terminu składania ofert zmodyfikować treść SIWZ. Dokonaną w ten sposób modyfikację zamawiający przekazuje niezwłocznie wszystkim wykonawcom, którym przekazano specyfikację, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza także na tej stronie.

5.    Modyfikacja treści SIWZ nie może dotyczyć kryteriów oceny ofert, warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu oceny ich spełniania.

6. Zamawiający przedłuża termin składania ofert, jeżeli w wyniku modyfikacji treści SIWZ niezbędny jest dodatkowy czas na wprowadzenie zmian w ofertach, z tym że jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, termin przedłuża się co najmniej o 7 dni.

7.    O przedłużeniu terminu składania ofert zamawiający niezwłocznie zawiadamia wszystkich wykonawców, którym przekazano SIWZ, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza tę informację na tej stronie.

PRZEPISY O SIWZ W POSZCZEGÓLNYCH TRYBACH:

przetarg nieograniczony

1. Specyfikację istotnych warunków zamówienia udostępnia się na stronie internetowej, której adres jest wskazany w ogłoszeniu o zamówieniu, w okresie:

(i)    od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych albo Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

(ii)    do upływu terminu składania ofert.

2. Na wniosek wykonawcy zamawiający przekazuje (zgodnie z wyborem zamawiającego, pisemnie, faksem lub drogą elektroniczną) w terminie 5 dni specyfikację istotnych warunków zamówienia. Opłata, jakiej można żądać za specyfikację istotnych warunków zamówienia, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania.

Przetarg ograniczony

Wykonawcom wyłonionym po ocenie wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym Zamawiający przekazuje zaproszenie do składania ofert wraz z SIWZ oraz wskazuje dzień i miejsce opublikowania ogłoszenia o zamówieniu (SIWZ przekazuje się wraz z zaproszeniem do składania ofert. SIWZ nie może zawierać opisu warunków udziału w postępowaniu oraz opisu sposobu oceny spełniania tych warunków, wykazu oświadczeń i dokumentów jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Negocjacje z ogłoszeniem

Wraz z zaproszeniem do składania ofert wstępnych zamawiający przekazuje SIWZ. SIWZ nie zawiera opisu warunków udziału w postępowaniu oraz wykazu oświadczeń i dokumentów jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków w postepowaniu, określenia terminu związania oferta oraz miejsca i terminu składania ofert i ich otwarcia - dane te znajdują się w ogłoszeniu, a kwalifikację wykonawców przeprowadza się na etapie oceny wniosków. Nie może być też informacji o zamówieniach uzupełniających, ponieważ w tym trybie nie można przewidzieć takich zamówień. Termin związania ofertą oraz miejsce i termin składania i otwarcia ofert określa się w zaproszeniu do składania ofert).

Po zakończeniu negocjacji zamawiający może doprecyzować lub uzupełnić specyfikację istotnych warunków zamówienia wyłącznie w zakresie, w jakim była ona przedmiotem negocjacji przy czym zmiany te nie mogą prowadzić do istotnej zmiany przedmiotu zamówienia lub pierwotnych warunków zamówienia.

Dialog konkurencyjny

Wraz z zaproszeniem do składania ofert, na podstawie rozwiązań przedstawionych podczas dialogu, zamawiający przekazuje specyfikację istotnych warunków zamówienia. SIWZ nie zawiera opisu warunków udziału w postępowaniu oraz opisu sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków, a także wykazu oświadczeń i dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu z uwagi na fakt iż informacje te zamawiający uzyskał w trakcie negocjacji

Negocjacje bez ogłoszenia

Wraz z zaproszeniem do składania ofert zamawiający przekazuje specyfikację istotnych warunków zamówienia.

Zamawiający musi zaprosić do składania ofert wszystkich wykonawców, z którymi prowadził negocjacje. SIWZ nie zawiera opisu warunków udziału w postępowaniu oraz opisu sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków, warunki te były ocenione podczas negocjacji.

Zamówienia z wolnej ręki

Zamawiający nie jest obowiązany do sporządzenia SIWZ.

Zapytanie o cenę

Wraz z zaproszeniem do składania ofert zamawiający przesyła SIWZ. SIWZ nie zawiera informacji dot. wadium oraz zabezpieczenia wykonania umowy, gdyż w tym trybie nie ma to zastosowania.

Licytacja elektroniczna

Do licytacji elektronicznej nie stosuje się przepisów dot. SIWZ oraz przepisów o wyborze najkorzystniejszej oferty.

Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl