wtorek, 16 czerwca 2009

Rozstrzygnięcie odwołania

Zob. Internetowy Informator Prawny

ROZSTRZYGNIĘCIE ODWOŁANIA W POSTĘPOWANIU O ZAM. PUBL. (WYMOGI FORMALNE, TREŚĆ ROZSTRZYGNIĘCIA, FORMA, KOSZT POSTĘPOWANIA, PRAWOMOCNOŚĆ). Art. 191 – 192 Pzp, Rozporządzenie w sprawie Regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań.

WYMOGI FORMALNE

Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznaje odwołanie na jawnej rozprawie, chyba że podlega odrzuceniu, co następuje w przypadku gdy:

  • w sprawie nie mają zastosowania przepisy ustawy;
  • odwołanie nie zostało poprzedzone protestem;
  • protest lub odwołanie zostały wniesione przez podmiot nieuprawniony;
  • protest lub odwołanie zostały wniesione z uchybieniem terminów określonych w ustawie;
  • odwołujący się powołuje się na te same okoliczności, które były przedmiotem rozstrzygnięcia przez Izbę w sprawie innego odwołania wniesionego przez tego samego odwołującego się w tym samym postępowaniu;
  • odwołanie dot. czynności, które zamawiający dokonał zgodnie z ostatecznym rozstrzygnięciem protestu;
  • odwołujący się nie przekazał kopii odwołania zamawiającemu.

    W razie stwierdzenia, że nie zachodzą podstawy do odrzucenia odwołania, przewodniczący Izby zamyka posiedzenie i otwiera rozprawę. Na wniosek strony lub z urzędu Izba wyłącza jawność rozprawy w całości lub w części, jeżeli przy rozpatrywaniu odwołania może być ujawniona informacja stanowiąca tajemnicę ustawowo chronioną. Rozprawa odbywa się wówczas wyłącznie z udziałem stron oraz ich pełnomocników.

    Jeżeli Izba uzna to za konieczne, może dopuścić do udziału w posiedzeniu niejawnym strony, świadków lub biegłych. Strony są obowiązane wskazywać dowody do stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Dowody na poparcie swych twierdzeń lub odparcie twierdzeń strony przeciwnej strony mogą przedstawić aż do zamknięcia rozprawy. Izba może dopuścić dowód niewskazany przez stronę.

    Dowodami są w szczególności dokumenty, wyjaśnienia świadków, opinie biegłych oraz zeznania stron.

    Izba może powołać biegłego spośród osób wpisanych na listę biegłych sądowych ustanowionych przy sądach okręgowych, jeżeli ustalenie lub ocena stanu faktycznego sprawy wymaga wiadomości specjalnych. Biegłemu przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej zgodnie z przepisami o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym.

    Fakty powszechnie znane nie wymagają dowodu. Nie wymagają też dowodu fakty przyznane w toku postępowania przez stronę przeciwną, jeżeli Izba uzna, że przyznanie nie budzi wątpliwości co do swej zgodności z rzeczywistym stanem rzeczy. Izba odmawia przeprowadzenia wnioskowanych dowodów, jeżeli fakty będące ich przedmiotem zostały już stwierdzone innymi dowodami lub gdy zostały powołane jedynie dla zwłoki. Izba ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału.

    Przewodniczący składu orzekającego zamyka rozprawę po przeprowadzeniu dowodów i udzieleniu głosu stronom, a także jeżeli sprawa została dostatecznie wyjaśniona.

    TREŚĆ ROZSTRZYGNIĘCIA

  • Wyrok może być wydany jedynie przez skład orzekający, przed którym toczyło się postępowanie.
  • Izba nie może orzekać co do zarzutów, które nie były zawarte w proteście. Okoliczności skutkujące unieważnieniem postępowania o udzielenie zamówienia Izba bierze pod uwagę z urzędu.
  • Do postępowania odwoławczego stosuje się odpowiednio przepisy kpc o sądzie polubownym.
  • Uwzględniając odwołanie, Izba może Œnakazać dokonanie lub powtórzenie czynności zamawiającego
    unieważnić
    Žunieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia(nie może nakazać zawarcia umowy).
  • w orzeczeniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania.

    FORMA

    O oddaleniu odwołania lub jego uwzględnieniu Izba orzeka w wyroku (Izba bierze pod uwagę z urzędu okoliczności skutkujące unieważnieniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i wydaje wtedy wyrok), w pozostałych przypadkach wydaje postanowienia. Izba z urzędu sporządza uzasadnienie wyroku oraz postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze (uzasadnienie musi zawierać: wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia (w tym ustalenie Œfaktów uznanych za udowodnione, dowodów, na których się oparto i Žprzyczyn, dla których innym dowodom odmówiono wiarygodności i mocy dowodowej) oraz wskazanie podstawy prawnej orzeczenia z przytoczeniem przepisów pr.).

    Bezpośrednio po sporządzeniu wyroku albo postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze przewodniczący składu orzekającego ogłasza orzeczenie. Ogłoszenie następuje na posiedzeniu jawnym. Nieobecność stron nie wstrzymuje ogłoszenia.

    W sprawie zawiłej Izba może odroczyć ogłoszenie wyroku albo postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze na czas nie dłuższy niż 5 dni. W postanowieniu o odroczeniu ogłoszenia wyroku Izba wyznacza termin jego ogłoszenia. Jeżeli ogłoszenie było odroczone, może go dokonać sam przewodniczący.

    Odpisy wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze wraz z uzasadnieniem przekazuje się w terminie 3 dni stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego lub ich pełnomocnikom.

    Orzeczenie Izby po stwierdzeniu przez są jego wykonalności ma moc prawną na równi z wyrokiem sądu (stosuje się tu odpowiednio art. 781, § 2 kpc o właściwości sądu nadającego klauzulę) Sąd nadaję klauzulę orzeczeniu Izby nadającemu się do wykonania w drodze egzekucji - na wniosek strony na podstawie załączonego do wniosku oryginału lub poświadczonego przez Prezesa Izby odpisu orzeczenia.

    KOSZT POSTĘPOWANIA

    Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego w wyroku oraz w postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze. Strony ponoszą koszty postępowania stosownie do jego wyniku.

    Do kosztów postępowania zalicza się:

  • wpis (koszty ponoszone przez Urząd Zamówień Publicznych - wynagrodzenie członków składu orzekającego i ich uzasadnione wydatki poniesione w związku z rozpoznaniem odwołania oraz wydatki związane z czynnościami organizacyjno – technicznymi),
  • uzasadnione koszty uczestników post. (w tym koszty zastępstwa prawnego, należności biegłych i świadków)

    PRAWOMOCNOŚĆ

    Na orzeczenie Izby stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu okręgowego właściwego dla siedziby lub miejsca zamieszkania zamawiającego. Wnosi się ją za pośrednictwem Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby przesyłając jednocześnie jej odpis przeciwnikowi skargi. Stosuje się tu odpowiednio przepisy kpc o apelacji, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

    W terminie 21 dni od wydania orzeczenia skargę może wnieść także Prezes Urzędu (do jego czynności stosuje się odpowiednio przepisy kpc o prokuratorze).

    Orzeczenie jest prawomocne, jeżeli we wskazanych wyżej terminach nie wniesiono skargi, a w razie jej wniesienia - po rozpatrzeniu skargi, jeżeli sąd oddali skargę.

    Skarga nie jest więc środkiem nadzwyczajnym, jakim jest przewidziana w KPC skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego. Oznacza to, że wyrok Izby nie ma charakteru wyroku prawomocnego, tzn. takiego, od którego w zwykłym trybie nie przysługuje odwołanie.

    Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

    Linki sponsorowane


    RADCA PRAWNY
    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl