wtorek, 16 czerwca 2009

Zabezpieczenie

Zob. Internetowy Informator Prawny

ZABEZPIECZENIE NALEŻYTEGO WYKONANIA UMOWY W POSTĘPOWANIU O ZAMÓWIENIA

Wartość zam. poniżej kwot bazowych = zamawiający może żądać od wykonawcy zabezpieczenia.

Wartość zam. powyżej kwot bazowych = zamawiający żąda od wykonawcy zabezpieczenia.

FORMA

Zabezpieczenie może być wnoszone według wyboru wykonawcy w jednej lub kilku następujących formach:

  1. pieniądzu;
  2. poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym;
  3. gwarancjach bankowych;
  4. gwarancjach ubezpieczeniowych;
  5. poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

    Za zgodą zamawiającego zabezpieczenie może być wnoszone również:

  6. w wekslach z poręczeniem wekslowym banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej;
  7. przez ustanowienie zastawu na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego;
  8. przez ustanowienie zastawu rejestrowego na zasadach określonych w przepisach o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów.

    Katalog form zabezpieczenia jest zamknięty, a więc wniesienie zabezpieczenia w formie nieprzewidzianej w tym przepisie spowoduje odrzucenie oferty jako niezgodnej z ustawą lub z treścią siwz.

    WYSOKOŚĆ

    Zabezpieczenie ustala się w wysokości od 2 % do 10 % ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy. Zamawiający wpłaca kwoty potrącane na rachunek bankowy w tym samym dniu, w którym dokonuje zapłaty faktury.

    Kwota pozostawiona na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady lub gwarancji jakości nie może przekraczać 30 % wysokości zabezpieczenia.

    SPOSÓB WNOSZENIA

    Zabezpieczenie wnoszone w pieniądzu wykonawca wpłaca przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego. W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu wykonawca może wyrazić zgodę na zaliczenie kwoty wadium na poczet zabezpieczenia.

    PRZECHOWYWANIE

    Jeżeli zabezpieczenie wniesiono w pieniądzu, zamawiający przechowuje je na oprocentowanym rachunku bankowym. Zwrot tego zabezpieczenia następuje wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego po odliczeniu kosztów prowadzenia rachunku i dokonania przelewu dla wykonawcy.

    ZWROT

    Zamawiający zwraca zabezpieczenie w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez zamawiającego za należycie wykonane. Kwota pozostawiona na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady lub gwarancji jakości jest zwracana nie później niż w 15 dniu po upływie okresu rękojmi za wady lub gwarancji jakości.

    Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

    Zob. Urząd Zamówień Publicznych

    Linki sponsorowane


    RADCA PRAWNY
    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl