wtorek, 16 czerwca 2009

Ustalenie wartości zamówienia

Zob. Internetowy Informator Prawny

Podstawowy sposób ustalenia wartości zamówienia ze względu na jego przedmiot w postępowaniu o zamówienia publiczne (elementy składowe, zakres czasowy, odróżnienie wartości zamówienia od ceny, Pojęcie średniego kursu, waluta)

Podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenia wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością.

Jeżeli zamawiający dopuszcza możliwość składania ofert częściowych albo udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania wartością zamówienia jest łączna wartość poszczególnych części zamówienia.

ZAKRES CZASOWY

Ustalenie wartości zamówienia dokonuje się nie wcześniej niż na:

  • 3 miesiące przed dniem wszczęcia post. o udzielenie zamówienia, jeżeli przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi,
  • 6 m-cy przed dniem wszczęcia post., jeżeli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane.
  • Jeżeli po ustaleniu wartości nastąpiła zmiana okoliczności mających wpływ na dokonane ustalenia, zamawiający dokonuje zmiany wartości zamówienia przed wszczęciem postępowania.

    ODRÓŻNIENIE WARTOŚCI ZAMÓWIENIA OD CENY

    Wartość zamówienia to jedynie szacunkowa wartość, wyliczona przez zamawiającego bez podatku od towarów i usług.

    Cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się VAT i podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru lub usługi podlega obciążeniu takim podatkiem.

    Cenę podają wykonawcy w swoich ofertach i jest ona jednym z kryteriów ( czasem jedynym), na podstawie których zamawiający dokonuje wyboru najkorzystniejszej oferty.

    POJECIE ŚREDNIEGO KURSU, WALUTA

    w ustawie wszelkie wartość wyrażane są w EURO, w związku z tym ustawa zawiera delegację ustawową dla Prezesa Rady Ministrów do określania, co najmniej raz na 2 lata w drodze rozporządzenia średniego kursu złotego w stosunku do EURO stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień przy uwzględnieniu średniego kursu EURO ogłaszanego przez Prezesa NBP w ciągu ostatnich 24 m-cy.

    Wartość zamówienia ustalana jest w PLN i niezbędne jest przeliczanie jej na EURO dla określenia sposobu i trybu postępowania. Przeliczanie to nie następuje według bieżącego kursu, lecz według kursu stałego ustalanego przez Prezesa Rady Ministrów.

    Wartość zamówienia na roboty budowlane ustala się na podstawie:

    1)    kosztorysu inwestorskiego sporządzanego na etapie opracowania dokumentacji projektowej albo na podstawie planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, jeżeli przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane;

    2)    planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, jeżeli przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

    Przy obliczaniu wartości zamówienia na roboty budowlane uwzględnia się także wartość dostaw związanych z wykonywaniem robót budowlanych oddanych przez zamawiającego do dyspozycji wykonawcy.

    Podstawą ustalenia wartości zamówienia na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo jest łączna wartość zamówień tego samego rodzaju:

    1)    udzielonych w terminie poprzednich 12 m-cy lub w poprzednim roku budżetowym, z uwzględnieniem zmian ilościowych zamawianych usług lub dostaw oraz prognozowanego na dany rok średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, albo

    2)    których zamawiający zamierza udzielić w terminie 12 m-cy następujących po pierwszej usłudze lub dostawie.

    Wybór podstawy ustalenia wartości zamówienia na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo nie może być dokonany w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy.

    Jeżeli zamówienia udziela się na czas:

    1)    nieoznaczony, wartością zamówienia jest wartość ustalona z uwzględnieniem okresu 48 m-cy wykonywania zamówienia;

    2)    oznaczony:

    a)    nie dłuższy niż 12 m-cy, wartością zamówienia jest wartość ustalona z uwzględnieniem okresu wykonywania zamówienia,

    b)    dłuższy niż 12 m-cy, wartością zamówienia jest wartość ustalona z uwzględnieniem okresu wykonywania zamówienia, a w przypadku zamówień, których przedmiotem są dostawy nabywane na podstawie umowy dzierżawy, najmu lub leasingu z uwzględnieniem również wartości końcowej przedmiotu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

    Jeżeli zamówienie obejmuje usługi bankowe lub inne usługi finansowe, wartością zamówienia są opłaty, prowizje, odsetki i inne podobne świadczenia.

    Jeżeli zamówienie na usługi lub dostawy przewiduje pr. opcji, przy ustaleniu wartości zamówienia uwzględnia się największy możliwy zakres tego zamówienia z uwzględnieniem pr. opcji.

    Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

    Linki sponsorowane


    RADCA PRAWNY
    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl