poniedziałek, 15 czerwca 2009

*Poprawianie omyłek

Zob. Internetowy Informator Prawny

OTWARCIE OFERT, WYJAŚNIANIE ICH TREŚCI, DOPUSZCZALNOŚĆ I ZAKRES POPRAWIANIA POMYŁEK PISARSKICH I RACHUNKOWYCH.

Zasada jawności

Wprowadza jawność wszystkich dokumentów sporządzonych w trakcie postępowania.

Jawnością objęte są:

  • protokół postępowania,
  • oferty,
  • oświadczenia i zaświadczenia składane w trakcie postępowania, stanowiące załącznik do protokołu.

    Protokół wraz z załącznikami jest jawny, jednak załączniki udostępnia się dopiero po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania.

    Wyjątkiem jest oferta,
    która jest jawna od chwili otwarcia ofert.

    Ograniczeniem zasady jawności jest możliwość zastrzeżenia przez podmiot wykonawcę tej części oferty, która stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

    Przejawem tej zasady jest również obowiązek jawnego otwarcia ofert, które
    następuje:

  • bezpośrednio po upływie terminu do ich składania, z tym że dzień, w którym upływa termin składania ofert, jest dniem ich otwarcia.
  • z zawartością ofert nie można zapoznać się przed upływem terminu otwarcia ofert. bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
  • zamawiający obowiązany jest podać, w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz w ogłoszeniu o postępowaniu, termin i miejsce otwarcia ofert.

    Podczas otwarcia ofert podaje się:

  • imię i nazwisko, nazwę (firmę) oraz adres (siedzibę) wykonawcy, którego oferta jest otwierana,
  • informacje dot. ceny oferty,
  • terminu wykonania zamówienia publicznego,
  • okresu gwarancji, warunków płatności zawartych w ofercie.

    Informacje o których mowa powyżej przekazuje się niezwłocznie wykonawcom, którzy nie byli obecni przy otwarciu ofert, na ich wniosek.

    Realizacji zasady jawności służyć ma również obowiązek zamawiającego ujawnienia, bezpośrednio przed otwarciem ofert, kwoty którą zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

    Oczywistą omyłką pisarską jest widoczna, niezamierzona niedokładność, błąd pisarski albo rachunkowy lub inna podobna usterka w tekście. Sprostowanie oczywistej omyłki nie może prowadzić do zmiany treści oferty, w szczególności nie może polegać na zmianie określonego w ofercie rozmiaru świadczenia oferenta lub ceny.

    W toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dot. treści złożonych ofert.

    Zamawiający poprawia w tekście oferty oczywiste omyłki pisarskie oraz omyłki rachunkowe w obliczeniu ceny, niezwłocznie zawiadamiając o tym wszystkich wykonawców, którzy złożyli oferty. Zamawiający poprawia omyłki rachunkowe w obliczeniu ceny w następujący sposób:

        1)    w przypadku mnożenia cen jednostkowych i liczby jednostek miar:

    a)    jeżeli obliczona cena nie odpowiada iloczynowi ceny jednostkowej oraz liczby jednostek miar, przyjmuje się, że prawidłowo podano liczbę jednostek miar oraz cenę jednostkową,

    b)    jeżeli cenę jednostkową podano rozbieżnie słownie i liczbą, przyjmuje się, że prawidłowo podano liczbę jednostek miar i ten zapis ceny jednostkowej, który odpowiada dokonanemu obliczeniu ceny;

        2)    w przypadku sumowania cen za poszczególne części zamówienia:

    a)    jeżeli obliczona cena nie odpowiada sumie cen za części zamówienia, przyjmuje się, że prawidłowo podano ceny za części zamówienia,

    b)    jeżeli cenę za część zamówienia podano rozbieżnie słownie i liczbą, przyjmuje się, że prawidłowo podano ten zapis, który odpowiada dokonanemu obliczeniu ceny,

    c)    jeżeli ani cena za część zamówienia podana liczbą, ani podana słownie nie odpowiadają obliczonej cenie, przyjmuje się, że prawidłowo podano ceny za część zamówienia wyrażone słownie;

        3)    w przypadku oferty z ceną określoną za cały przedmiot zamówienia albo jego część (cena ryczałtowa):

    a)    przyjmuje się, że prawidłowo podano cenę ryczałtową bez względu na sposób jej obliczenia,

    b)    jeżeli cena ryczałtowa podana liczbą nie odpowiada cenie ryczałtowej podanej słownie, przyjmuje się za prawidłową cenę ryczałtową podaną słownie,

    c)    jeżeli obliczona cena nie odpowiada sumie cen ryczałtowych, przyjmuje się, że prawidłowo podano poszczególne ceny ryczałtowe.

    Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

    Linki sponsorowane


    RADCA PRAWNY
    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl