poniedziałek, 15 czerwca 2009

*Koncesja na roboty budowlane

Zob. Internetowy Informator Prawny

UDZIELENIE I WYKONYWANIE KONCESJI NA ROBOTY BUDOWLANE W POSTĘPOWANIU O ZAMÓWIENIE PUBLICZNE

Koncesje na roboty budowlane
to zamówienia publiczne na roboty budowlane, z tą różnicą, że wynagrodzeniem wykonawcy jest pr. do eksploatacji obiektu budowlanego albo takie pr. wraz z zapłatą.

Prawo do eksploatacji oznacza, że wykonawca może pobierać od innych podmiotów, z wyłączeniem zamawiającego, opłaty za korzystanie z wzniesionego przez siebie obiektu budowlanego (Przykład: wielopoziomowe parkingi)

  1. Po upływie okresu określonego w umowie pr. do eksploatacji obiektu budowlanego przechodzi na zamawiającego.
  2. Koncesji udziela się stosując odpowiednio przepisy o przetargu nieograniczonym, przetargu ograniczonym oraz negocjacji z ogłoszeniem
  3. Postępowanie mające na celu udzielenie koncesji na roboty budowlane zamawiający wszczyna zamieszczając ogłoszenie o koncesji w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej.

    Jeżeli wartość koncesji jest mniejsza niż kwota określona w przepisach wydanych na     podstawie art. 11 ust. 8, od której jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń o zamówieniach na roboty budowlane Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, zamawiający zamieszcza ogłoszenie o koncesji w Biuletynie Zamówień Publicznych.

    Jeżeli wartość koncesji jest równa lub przekracza kwotę określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, od której jest uzależniony obowiązek     przekazywania ogłoszeń o zamówieniach na roboty budowlane Urzędowi Oficjalnych     Publikacji Wspólnot Europejskich, zamawiający przekazuje ogłoszenie o koncesji     Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

    Jeżeli wartość koncesji jest mniejsza niż kwota określona w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, od której jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń o zamówieniach na roboty budowlane Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu nie     może być krótszy niż 30 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o koncesji w Biuletynie     Zamówień Publicznych.

    Jeżeli wartość koncesji jest równa lub przekracza kwotę określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, od której jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń o zamówieniach na roboty budowlane Urzędowi Oficjalnych     Publikacji Wspólnot Europejskich, termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału    w postępowaniu nie może być krótszy niż:

    1)    45 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o koncesji Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich drogą elektroniczną zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej określonej w dyrektywie;

    2)    52 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o koncesji Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, w sposób inny niż określony w pkt 1.

  • Można określić kryteria oceny ofert odwołujące się do właściwości wykonawcy, (kryteria podmiotowej oceny oferty)
  • Można żądać w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, aby wykonawca, któremu udzielono koncesji (koncesjonariusz), zawarł z innymi podmiotami umowy o podwykonawstwo o wartości stanowiącej co najmniej 30 % całkowitej wartości koncesji.

    Wykonawca, którego oferta została wybrana i któremu udzielono koncesji na roboty budowlane (koncesjonariusz), wykonując zamówienie publiczne może być sam zobowiązany do stosowania Prawa zamówień publicznych w całości lub w części. Jest to uzależnione od formy prawnej koncesjonariusza.

    Koncesjonariusz, który jest:

    1)    jednostką sektora finansów publicznych,

    2)    inną, niż określoną w pkt 1, państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej;

    3)    inną, niż określoną w pkt 1, osobą prawną, utworzoną w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty, o których mowa w tym przepisie oraz w pkt 1 i 2, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot:

        a)    finansują je w ponad 50 % lub

        b)    posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub

        c)    sprawują nadzór nad organem zarządzającym, lub

        d)    mają pr. do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego;

    4)    związkiem podmiotów, o których mowa w pkt 1 i 2, lub podmiotów, o których mowa w pkt 3;

    5)    innym niż określonym w pkt 1 i 2 podmiotem, jeżeli łącznie zachodzą następujące okoliczności:

        a)    ponad 50 % wartości udzielanego przez nie zamówienia jest finansowane ze środków publicznych lub przez podmioty, o których mowa w pkt 1-3a,

        b)    wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach     wydanych na podstawie art. 11 ust. 8,

        c)    przedmiotem zamówienia są roboty budowlane obejmujące wykonanie czynności w zakresie inżynierii lądowej lub wodnej, budowy szpitali, obiektów sportowych, rekreacyjnych lub wypoczynkowych, budynków szkolnych, budynków szkół wyższych lub budynków wykorzystywanych przez administrację publiczną lub usługi związane z takimi robotami budowlanymi;

    jest obowiązany stosować przepisy ustawy do udzielania zamówień wynikających z wykonywania koncesji.

    Koncesjonariusz, który nie jest żadnym z wymienionych powyżej podmiotów, przy udzielaniu zamówień na roboty budowlane, których wartość jest równa lub przekracza kwotę określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, wynikających z wykonywania koncesji:

    1)    jest obowiązany do stosowania przepisów ustawy dot.:

            a)    ogłoszenia o zamówieniu,

            b)    ustalania wartości zamówienia na roboty budowlane,

            c)    określania terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w     postępowaniu zgodnie z odpowiednimi przepisami dotyczącymi             przetargu ograniczonego;

    2)    jest obowiązany do prowadzenia postępowań z zachowaniem zasad równości i uczciwej konkurencji;

    3)    może nie stosować przepisów, o których mowa w pkt 1, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z okoliczności, o których mowa w art. 62 ust. 1 i art. 67 ust. 1.

    Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

    Linki sponsorowane


    RADCA PRAWNY
    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl