poniedziałek, 15 czerwca 2009

Dialog konkurencyjny

Zob. Internetowy Informator Prawny

POSTĘPOWANIE O UDZIELENIE ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO W TRYBIE DIALOGU KONKURENCYJNEGO (CHARAKTERYSTYKA TRYBU, WARUNKI JEGO ZASTOSOWANIA, PRZEBIEG) Art. 60a.

Dialog konkurencyjny = tryb udzielenia zamówienia, w którym po publicznym ogłoszeniu o zamówieniu zamawiający prowadzi z wybranymi przez siebie wykonawcami dialog, a następnie zaprasza ich do składania ofert.

Przesłanki:

  • nie jest możliwe udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego, ponieważ ze względu na szczególnie złożony charakter zamówienia nie można opisać przedmiotu zamówienia zgodnie z przepisami ustawy dotyczącymi opisu przedmiotu zamówienia lub obiektywnie określić uwarunkowań pr. lub finansowych wykonania zamówienia; oraz
  • cena nie jest jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty.

Przebieg:

Postępowanie wszczyna się na zasadach ogłoszenia, właściwych również dla trybu przetargu nieograniczonego lub ograniczonego, z uwzględnieniem opisu potrzeb i wymagań zamawiającego określonych w sposób umożliwiający przygotowanie się wykonawców do udziału w dialogu lub z informacją o sposobie uzyskania tego opisu oraz informacją o ewentualnych nagrodach dla wykonawców, którzy podczas dialogu przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert (o ile zamawiający przewiduje takie nagrody).

Wykonawcy w terminie wskazanym w ogłoszeniu o postępowaniu składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (terminy składania wniosków jak w przetargu ograniczonym) wraz z oświadczeniem o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, a jeżeli zamawiający żąda dokumentów potwierdzających spełnianie warunków, także te dokumenty. Kolejno, zamawiający zaprasza do dialogu wykonawców, którzy spełniają warunki, w liczbie określonej w ogłoszeniu, zapewniającej konkurencję, nie mniejszej niż 3, a jeżeli wartość zamówienia równa lub przekracza progi unijne, nie mniejszej niż 5. Jeżeli liczba wykonawców spełniających warunki jest wyższa niż ta określona w ogłoszeniu, zamawiający zaprasza tych wykonawców którzy otrzymali najwyższe oceny spełniania tych warunków, a jeżeli niższa to wszystkich którzy spełniają warunki.

Prowadzony dialog ma charakter poufny i może dotyczyć wszelkich aspektów zamówienia. Żadna ze stron nie może bez zgody drugiej strony ujawnić informacji technicznych i handlowych związanych z dialogiem.

Zamawiający prowadzi dialog do momentu, gdy jest w stanie określić, w wyniku porównania rozwiązań proponowanych przez wykonawców, jeżeli jest to konieczne, rozwiązanie lub rozwiązania najbardziej spełniające jego potrzeby. Wówczas informuje wszystkich wykonawców o zakończeniu dialogu. Zamawiający może przed zaproszeniem do składania ofert dokonać zmiany wymagań będących przedmiotem dialogu.

Następnie zamawiający zaprasza do składania ofert, przekazując wykonawcom jednocześnie siwz. Termin składania ofert nie może być krótszy niż 10 dni od dnia przekazania zaproszenia. Wadium jak w przetargu nieograniczonym.

Po złożeniu ofert zamawiający ma możliwość żądania od wykonawców, aby sprecyzowali i dopracowali swoje oferty oraz przedstawili dodatkowe informacje (art. 87 ust. 1a). Jest to wyjątek od ogólnej zasady w Pzp niepozwalającej na zmienianie złożonych ofert. Dlatego też zmiany treści ofert nie mogą być istotne, ani nie mogą prowadzić do zmiany wymagań zawartych w siwz.

Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl