wtorek, 16 czerwca 2009

Skarga na orzeczenie KIO

Zob. Internetowy Informator Prawny

SKARGA NA orzeczenie Izby ROZSTRZYGAJĄCE ODWOŁANIE W POSTĘPOWANIU O ZAMÓWIENIE PUBLICZNE (LEGITYMACJA, ORGAN ROZSTRZYGAJĄCY, TRYB POSTĘPOWANIA, SPOSÓB I TREŚĆ ROZSTRZYGNIĘCIA).

Na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej przysługuje skarga do Sądu Okręgowego.

LEGITYMACJA do wniesienia skargi przysługuje zarówno odwołującemu jak i zamawiającemu (stronom i uczestnikom postępowania). Jest jednym z środków ochrony prawnej przewidzianej w ustawie Prawo Zamówień Publicznych. Skargę może także wnieść Prezes UZP w terminie 21 dni od wydania orzeczenia (stosuje się wówczas odpowiednio przepisy kpc o prokuratorze).

ORGAN ROZSTRZYGAJĄCY

Sąd okręgowy właściwy dla siedziby albo miejsca zamieszkania zamawiającego.

TRYB POSTĘPOWANIA Skarga powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, przytoczenie zarzutów, zwięzłe ich uzasadnienie, wskazanie dowodów, a także wniosek o zmianę orzeczenia w całości lub w części. W postępowaniu toczącym się wskutek wniesienia skargi stosuje się odpowiednio przepisy ustawy Kodeks postępowania cywilnego o apelacji, jeżeli przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych w rozdziale dotyczącym skargi nie stanowią inaczej. Skargę wnosi się za pośrednictwem Prezesa Urzędu w terminie 7 dni od doręczenia orzeczenia Izby przesyłając jednocześnie jej odpis przeciwnikowi skargi. Prezes Urzędu przekazuje skargę wraz z aktami właściwemu sądowi w terminie 7 dni od jej otrzymania.

Jeżeli wartość zamówienia dla robót budowlanych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20.000.000 euro, a dla dostaw lub usług - 10.000.000 euro, zamawiający w skardze lub w odpowiedzi na skargę może wnosić o uchylenie zakazu zawarcia umowy przed ostatecznym rozstrzygnięciem protestu. Wniosek o uchylenie zakazu zawarcia umowy przed ostatecznym rozstrzygnięciem protestu sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia jego złożenia.

Sąd na posiedzeniu niejawnym może uchylić zakaz zawarcia umowy przed ostatecznym rozstrzygnięciem protestu, jeżeli stan postępowania o udzielenie zamówienia pozwala na to lub zamawiający uprawdopodobni, że zaskarżone orzeczenie Izby w sposób rażący narusza przepisy o postępowaniu odwoławczym.

SPOSÓB I TREŚĆ ROZSTRZYGNIĘCIA: Sąd na posiedzeniu niejawnym odrzuca skargę:

  • wniesioną po upływie terminu (można złożyć wniosek o przywrócenie)
  • lub niedopuszczalną z innych przyczyn,
  • jak również skargę, której braków strona nie uzupełniła w terminie.

    Sąd rozpoznaje skargę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 1 m-ca od dnia wpłynięcia skargi do sądu. Sąd oddala skargę, jeżeli jest ona bezzasadna.

    W razie uwzględnienia skargi sąd zmienia zaskarżone orzeczenie i orzeka co do istoty sprawy. Przepisy ustawy nie przewidują możliwości uchylenia wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia zespołowi arbitrów. Jeżeli odwołanie zostaje odrzucone albo zachodzi podstawa do umorzenia postępowania, sąd uchyla wyrok oraz odrzuca odwołanie lub umarza postępowanie.

    Od wyroku sądu kasacja nie przysługuje, jednak tego przepisu nie stosuje się do Prezesa Urzędu.

    Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

    Linki sponsorowane


    RADCA PRAWNY
    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl