poniedziałek, 15 czerwca 2009

*Odrzucenie oferty

Zob. Internetowy Informator Prawny

OKOLICZNOŚCI STANOWIĄCE PODSTAWĘ ODRZUCENIA OFERTY ORAZ DZIAŁANIA ZAMAWIAJĄCEGO ZWIĄZANE Z DOKONANIEM TEJ CZYNNOŚCI. UPRAWNIENIA ODRZUCONEGO OFERENTA.

Prawo zamówień publicznych określa katalog przesłanek, których zaistnienie skutkuje odrzuceniem oferty. Przepis ma charakter obligatoryjny, co oznacza, że zaistnienie chociażby jednej z wymienionych przesłanek musi skutkować odrzuceniem oferty.

Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli:

  1. jest niezgodna z ustawą
  2. jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia;
  3. jej złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji;
  4. zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia;
  5. została złożona przez wykonawcę wykluczonego z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub nie zaproszonego do składania ofert;
  6. zawiera omyłki rachunkowe w obliczeniu ceny, których nie można poprawić lub błędy w obliczeniu ceny;
  7. wykonawca w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie zgodził się na poprawienie omyłki rachunkowej w obliczeniu ceny;
  8. jest nieważna na podstawie odrębnych przepisów.
  9. wykonawcy, który nie złożył wyjaśnień lub jeżeli dokonana ocena wyjaśnień potwierdza, że oferta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia (patrz niżej).

    Zamawiający w celu ustalenia, czy oferta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, zwraca się w formie pisemnej do wykonawcy o udzielenie w określonym terminie wyjaśnień dot. elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny. Zamawiający, oceniając wyjaśnienia, bierze pod uwagę obiektywne czynniki. Zamawiający odrzuca ofertę wykonawcy, który nie złożył wyjaśnień lub jeżeli dokonana ocena wyjaśnień wraz z dostarczonymi dowodami potwierdza, że oferta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia. (art. 90)

    Na odrzucenie oferty wykonawca może wnieść pisemny protest do zamawiającego w terminie 7 dni od powzięcia wiadomości o okolicznościach stanowiących podstawę wniesienia protestu. Protest uważa się za wniesiony z chwilą, gdy dotarł on do zamawiającego w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią.

    Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia protestu zamawiający nie może zawrzeć umowy.

    Zob. Zamówienia Publiczne na Forum

    Linki sponsorowane


    RADCA PRAWNY
    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl